Daily Archives

19 Articles

Posted by Ukrap on

В Ірані суд скасував мандат члена міськради-зороастрійця через його віру

В Ірані суд позбавив мандата депутата міської ради міста Язда в центрі країни через його зороастрійську віру.

Як повідомив голова міськради Голямалі Сефід, депутат-зороастрієць Сепанта Нікнам наразі втратив мандат тимчасово за рішенням місцевого відділення Адміністративного суду Ірану.

«Ми постараємося домогтися, щоб це рішення суду не стало остаточним, а навіть якщо так станеться, ми вдамося до інших заходів», – сказав посадовець в інтерв’ю офіційному агентству IRNA.

Суд ухвалив своє рішення за позовом невдалого кандидата до міськради Алі Асгара Багері, який програв вибори Сепанті Нікнамові. Як мовиться в рішенні, воно ґрунтується на думці богословів із Ради вартових Конституції, специфічного іранського наглядового органу, про те, що члени релігійних меншин не мають права ставати депутатами місцевих рад.

У законодавстві Ірану такого обмеження немає, до того ж Рада вартових Конституції здійснює нагляд за парламентськими і президентськими виборами, але не відіграє ніякої прямої ролі у виборах місцевих рад.

Рішення суду вже викликало реакцію і в Тегерані: заступник голови парламенту Ірану Алі Мотагарі назвав зупинення мандата міського депутата незаконним і заявив, що рішення суду ґрунтувалося насправді на думці одного діяча – голови Ради вартових Конституції аятоли Ахмада Джаннаті. Мотагарі пообіцяв порушити це питання в парламенті, щоб урегулювати його.

Зороастрійці дотримуються давньої релігії зороастризму, що виникла і свого часу квітла у стародавній Персії, попередниці нинішнього Ірану, з 6-го століття до нашої ери до 7-го століття нашої, але почала зазнавати придушення після ісламського завоювання Персії в 7-му столітті. Нині її дотримуються, за різними оцінками, від понад 100 тисяч до майже 200 тисяч людей у всьому світі, з них кілька тисяч в Ірані – за різними підрахунками, приблизно від 10 до 25 тисяч (самі іранські зороастрійці заявляють про 60 тисяч). Місто Язд є одним із найбільших в Ірані осередків носіїв цієї релігії.

Іран є за нині чинною Конституцією «ісламською республікою», в якій як державна релігія визначений один із провідних різновидів шиїтської течії ісламу. При цьому зороастризм, поруч із юдаїзмом і християнством, вважається офіційно визнаною релігією, захищеною законом, його носії представлені в парламенті Ірану.

Posted by Ukrap on

Росія: у Кремлі знову не визнали себе учасником конфлікту на Донбасі

У Росії вкотре повторили позицію, ніби Москва, яка вчинила агресію проти України у Криму, а потім на сході України, не є учасником конфлікту на окупованій частині Донбасу.

Як сказав, коментуючи переговори представників Росії і США щодо врегулювання цього конфлікту, речник Кремля Дмитро Пєсков, зміни у становищі в регіоні можуть влаштувати «тільки учасники цього конфлікту», якими, за його словами, є, мовляв, «Київ і Донбас».

Натомість, заявив він на запитання про зустріч наприкінці минулого тижня спецпредставника Державного департаменту США у справах України Курта Волкера і помічника президента Росії Владислава Суркова, цих змін неможливо досягти силами країн-учасниць «нормандського процесу» або інших країн, зокрема США.

Росія у своїй пропаганді постійно поширює думку, ніби вона ніяким чином не причетна до подій на окупованій частині Донбасу і не є учасником конфлікту, ба більше – не є навіть стороною цілої низки мінських домовленостей кінця 2014 – початку 2015 років про врегулювання в регіоні, бо нібито підписувала їх, мовляв, лише як «гарант». Відтак Росія відмовляється виконати свої зобов’язання за цими домовленостями, зокрема щодо виведення з окупованої частини Донбасу її військ і озброєнь, роззброєння незаконних збройних формувань, які вона там озброїла, створення на непідконтрольній нині ділянці українсько-російського кордону зони безпеки по обидва боки лінії кордону під контролем і моніторингом ОБСЄ, чи звільнення заручників, яких утримує або сама Росія, або підконтрольні їй бойовики.

В Україні і на Заході відкидають таку позицію і вимагають від Москви виконувати її зобов’язання за мінськими угодами, а також змусити до такого виконання бойовиків, яких вона контролює.

Posted by Ukrap on

Збірна України з футболу вилетіла з Чемпіонату світу

Збірна України з футболу не пройшла перший раунд відбірних змагань до Чемпіонату світу 2018 року, зазнавши поразки від команди Хорватії 0-2.

Обидва м’ячі в українські ворота забив у другому таймі нападник хорватської збірної Андрей Крамарич – на 62-й і 70-й хвилинах матчу, що відбувся в Києві.

Україна залишилася на третьому місці у своїй групі I з 17 очками, далі до змагань гарантовано проходить перша команда – Ісландія з 22 очками, – а друга Хорватія з 20 виходить у плей-оф.

Чемпіонат світу з футболу має відбутися 14 червня – 15 липня 2018 року в Росії, яка є стосовно України державою-агресором.

Posted by Ukrap on

Голова МЗС Угорщини виступив за перегляд Угоди про асоціацію України з ЄС через закон про освіту

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто відвідав Ужгород, де зустрівся з керівниками організацій закарпатських угорців та очільниками історичних церков для узгодження точок зору. Він заявив, що новий закон України «Про освіту», за його словами, суттєво порушує принципи Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Через це, сказав міністр, він планує ініціювати наступного понеділка на нараді міністрів закордонних справ країн-членів Європейського союзу в Люксембурзі перегляд цієї угоди з Україною.

Сійярто також стверджував, що цей закон створює гіршу ситуацію на теренах освіти для угорців і представників інших нацменшин в Україні, ніж за часів колишнього СРСР.

Після обговорення стану речей із очільниками угорської нацменшини політик заявив, що сторони дійшли однозначного висновку про те, що чинний закон про освіту унеможливлює діяльність угорських шкіл і відбирає уже здобуте право навчатися рідною мовою учням середніх та старших класів. Цим самим Україна порушує всі раніше взяті на себе міжнародні зобов’язання, твердив міністр.

«Такого ми не можемо дозволити. Уряд Угорщини найрішучішим способом протистоятиме таким крокам (України – ред.)», – попередив угорський політик.

Єдиним засобом впливу на Україну Сійярто вважає збільшення міжнародного тиску на Київ.

Міністр висловив задоволення розмовою з Геннадієм Москалем, головою Закарпатської обласної державної адміністрації, який виступив на захист прав угорців Закарпаття, що становлять 12 відсотків населення області. Сійярто також позитивно оцінив резолюцію обласної ради Закарпатської області про захист мовно-освітніх прав нацменшин.

Також 9 жовтня посол України в Угорщині Любов Непоп в інтерв’ю угорському виданню hvg.hu заперечила, що новий закон України «Про освіту» означає асиміляцію угорської меншини.

«Закон не має на меті унеможливлення існування шкіл, які ведуть викладання мовами меншин. Навчання угорською мовою залишиться і на рівні середньої школи, але одночасно буде вдосконалено викладання української мови як державної. Це означає, що, відповідно до принципу поступовості, частина навчальних предметів буде викладатися українською мовою, пропорції чого визначатиме інший закон, закон про середню освіту, та освітні програми. Крім того, школи також матимуть змогу обрати нижню або верхню межу з рамкових пропорцій, визначених цими навчальними програмами. Цей закон має забезпечити рівні можливості для всіх, хто бажає продовжити навчання у ВНЗ, що неможливо без знання державної мови», – пояснила Любов Непоп.

«Ми неодноразово заявляли, що готові до подальших переговорів як із лідерами нацменшин, так і з нашими іноземними партнерами. Ми впевнені, що положеннями цього закону ми не порушили ні наше національне законодавство, ні міжнародне право та взяті на себе міжнародні зобов’язання. Ось чому ми направили закон до Ради Європи для отримання висновку експертів, і ми в подальшому візьмемо до уваги їхні висновки при імплементації закону», – запевнила посол.

«Ми повинні піднятися над емоційними проявами, щоб змогти зняти напругу, яка склалася. Ми – прибічники конструктивних та врівноважених переговорів. І ми дотримуємося цієї позиції», – додала Любов Непоп.

Вона повідомила, що 12 жовтня міністр закордонних справ України Павло Клімкін прибуде до Будапешта, а 19 жовтня на міністра людських ресурсів Угорщини Золтана Балога чекають у Києві.

«Ми віримо в успіх переговорів та в те, що ми зможемо розвіяти всі хибні уявлення про закон. Наша позиція незмінна: Угорщина є стратегічним партнером України, союзником і дружньою країною! Ми розраховуємо на подальшу підтримку один одного!» – заявила посол України в інтерв’ю інтернет-виданню hvg.hu.

Угорщина однією з перших розкритикувала ухвалений закон України «Про освіту» від 5 вересня і пригрозила, що через нього блокуватиме всі міжнародні ініціативи України. Серед найбільших критиків Києва також були Росія, Румунія, Польща. Свої застереження щодо освіти нацменшин висловили Болгарія, Греція і Молдова. Розкритикував закон і голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль.

У Києві заяви угорських представників назвали істеричними. Як дипломатичний демарш із Будапешта до Києва на консультації відкликали посла України Любов Непоп.

Водночас українська влада зробила низку кроків для роз’яснення положень чинного закону, зокрема його мовної статті стосовно нацменшин, закордонним партнерам. Паралельно з цим закон відіслали на експертизу Венеційської комісії Ради Європи.

Міністр освіти України Лілія Гриневич у своїх публічних виступах категорично заперечує тезу про те, нібито закон звужує права нацменшин. За її словами, мовою нацменшин збережеться викладання певних предметів, однак пріоритетним напрямком у школі, згідно з новими освітніми реформами, є викладання державною мовою.

12 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи на осінній сесії проведе термінові дебати щодо ухваленого в Україні закону «Про освіту».

Posted by Ukrap on

У столиці Чехії почався традиційний «Форум 2000»

У столиці Чехії Празі почались засідання традиційного, вже 21-го «Форуму 2000» – міжнародної зустрічі відомих політиків, учених, державних і громадських діячів світу.

Тема цьогорічної конференції – «Як зміцнити демократію в нинішній непевний час».

Як повідомляють чеські ЗМІ, участь у цьогорічній конференції беруть лідер Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, польський активіст, дисидент і політв’язень, головний редактор щоденника Gazeta Wyborcza Адам Міхнік, російський опозиційний журналіст Володимир Кара-Мурза-молодший, колишній президент Австрії Гайнц Фішер, соціолог, колишній голова уряду Словаччини Івета Радічова, керівник аналітичного центру Gateway House в Індії Нілам Део, багато інших відомих осіб. Відкрив засідання «Форуму 2000» принц Монако Альберт ІІ.

На засіданнях будуть обговорюватись головні проблеми сучасності: збереження мирного діалогу в Європі, вплив нових засобів інформації на розвиток демократії, стан із правами людини в Росії.

Перша конференція «Форум 2000» відбулась у Празі 1997 року з ініціативи президента Чехії Вацлава Гавела у співпраці з ізраїльським письменником Елі Візелем та японським політиком і філантропом Рйоіті Сасакавою.

Метою проведення щорічних конференцій, як зазначено в місії «Форуму 2000», є «підтримувати демократичні цінності і повагу до прав людини, розвиток громадянського суспільства, зміцнення релігійної, культурної і етнічної толерантності».

Posted by Worldkrap on

Moscow: Escalation of Tensions on Korean Peninsula Unacceptable

Any escalation of tensions on the Korean peninsula is unacceptable, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov told U.S. Secretary of State Rex Tillerson in a phone call on Monday.

U.S. President Donald Trump warned over the weekend that “only one thing will work” in dealing with Pyongyang, hinting that military action was on his mind.

“Lavrov underlined the inadmissibility of any escalation of tension on the Korean peninsula, to which the USA’s military preparations lead, and called for contradictions to be resolved by diplomatic means only,” the foreign ministry said in a statement.

Lavrov also demanded the return of Russian diplomatic property seized by the United States in 2016 when former U.S. president Barack Obama expelled 35 Russian diplomats and ordered that some of its U.S. diplomatic properties be vacated.

The Obama administration said it was retaliating for Russian meddling in the U.S. presidential election.

In July, Moscow responded, ordering the United States to cut the number of its diplomatic and technical staff working in Russia by around 60 percent, to 455.

“Russia reserves the right to go to court and to [take] retaliatory measures,” Lavrov told Tillerson.

Russian President Vladimir Putin said last month the foreign ministry would go to court “to see just how efficient the much-praised U.S. judiciary is”.

Lavrov and Tillerson discussed the conflicts in Syria and Ukraine, the ministry said.

Lavrov said a Kyiv-backed draft law aiming at “reintegration” of Ukraine’s Donbas region, which is controlled by Russian-backed separatists, contradicts the Minsk peace agreements aimed at resolving the conflict.

The draft law would declare separatist-controlled regions to be “occupied,” allowing Kyiv to use military troops in those territories.

The ministry said the Russian and U.S. sides had agreed to continue a dialogue on “the difficult issues” between Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov and Undersecretary of State Thomas Shannon.

Posted by Worldkrap on

India Bans Sale of Fireworks in Capital

India’s Supreme Court has temporarily banned the sale of fireworks Monday in New Delhi, ten days ahead of the Diwali festival, in an effort to curb the capital’s deadly air pollution.

Millions of fireworks are lit around Diwali, which falls on October 19th this year, each year — exacerbating the city’s pollution which is among the worst in the world.

The court ruled that people who had already bought fireworks may use them, but that no new ones could be sold for the rest of October. Analysts worry that this will only increase the smuggling of fireworks from neighboring states.

The Supreme Court made a similar ruling last year. Following the Hindu festival of Diwali in 2016, schools were ordered shut for three days and people were advised to stay indoors to avoid breathing the choking smog. Every year after the festival, hospitals report a spike in patients admitted with respiratory and asthma problems.

According to a joint report by two U.S.-based health research institutes earlier this year, India’s poor air quality results in over a million premature deaths every year.

A 2014 World Health Organization survey of more than 1,600 cities around the world ranked New Delhi as the most polluted.

Posted by Worldkrap on

Trump: US Policy on North Korea Has Failed for 25 Years

President Donald Trump said Monday that U.S. attempts to deal with North Korea have failed for more than two decades.

“Our country has been unsuccessfully dealing with North Korea for 25 years, giving billions of dollars & getting nothing. Policy didn’t work!” Trump said in a Twitter comment.

Trump’s new remarks were his latest hint that he could upend long-standing U.S. policy aimed at containing North Korea’s nuclear weapons development, short of confrontation.

Trump wrote Saturday that past U.S. presidents talked to North Korea with “agreements made and massive amounts of money paid … hasn’t worked, agreements violated before the ink was dry, making fools of U.S. negotiators. Sorry, but only one thing will work!”

It was not clear exactly what Trump meant by “one thing.” However, the comments may suggest that he was referring to military action as he said Secretary of State Rex Tillerson is “wasting his time” trying to talk to the North.

Trump has engaged in weeks of taunts with North Korean leader Kim Jong Un, saying the United States would “totally destroy” North Korea if necessary to protect itself and its allies if Pyongyang attacks. North Korea has conducted numerous missile and nuclear tests, including launching rockets over Japan.

‘Treasured sword’

Pyongyang’s state media quoted Kim as telling the powerful Central Committee of the ruling Workers’ Party over the weekend that North Korea’s nuclear weapons program is a “treasured sword” to protect it against aggression. Kim said the nuclear warheads were a “powerful deterrent” guaranteeing the country’s sovereignty against what he described as “protracted nuclear threats of the U.S. imperialists.”

But he acknowledged that North Korea’s standoff with the United States, Japan, South Korea and other countries over its nuclear weapons development was a “complicated international situation.”

The Kremlin says Russian Foreign Minister Sergei Lavrov warned U.S. Secretary Tilllerson in a telephone call Monday against what it says is U.S. increase of tensions in Korea.

A ministry statement says Lavrov “stressed the unacceptability of an escalation of tensions on the Korean peninsula which the American military preparations are leading to.”

The ministry says Lavrov believes diplomacy is the only option.

Barbed exchange

Trump’s threats drew the ire Sunday of one key U.S. lawmaker, Senator Bob Corker, chairman of the Senate Foreign Relations Committee, who engaged in an exchange of barbed Twitter comments with the president.

Corker told The New York Times that he sees Trump as treating his role as the U.S. leader like a reality television show with threats toward other countries that could put the United States “on the path to World War Three.”

“I don’t think he appreciates that when the president of the United States speaks and says the things that he does, the impact that it has around the world, especially in the region that he’s addressing,” Corker said.

Trump, in an earlier tweet, said Corker, who has announced his retirement, effective in early 2019, did not have the “guts” to run for re-election in 2018 for a third six-year term in the Senate.

Corker quickly responded, “It’s a shame the White House has become an adult day care center. Someone obviously missed their shift this morning,” he said on Twitter.

VOA’s Kenneth Schwartz contributed to this report.