Daily Archives

15 Articles

Posted by Ukrap on

Гройсман обговорив ситуацію щодо Криму і Донбасу з лідерами Туреччини

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявляє, що рішення Анкари про заборону турецьким суднам відвідувати окупований Крим є свідченням дружності між Україною і Туреччиною.

«Сьогодні у день візиту ми отримали ноту про заборону будь-яким турецьким суднам відвідувати окупований Крим. Це дуже міцний сигнал», – заявив Гройсман 14 березня у Туреччині за результатами зустрічі з турецьким прем’єром Біналі Йилдиримом.

Володимир Гройсман під час візиту до Туреччини також зустрівся з тамтешнім президентом Реджепом Таїпом Ердоганом. За інформацією української сторони, сторони скоординували позиції щодо недопущення мілітаризації Криму та ситуації із порушенням прав людини на окупованих територіях Донбасу і Криму.

«Недопущення мілітаризації Криму, а також звільнення наших окупованих територій є для нас найважливішими питаннями сучасного міжнародного порядку денного», – сказав Гройсман, зауваживши, що Україна розраховує на подальшу підтримку турецької сторони щодо врегулювання конфлікту, а також сприяння у вирішенні проблем кримських татар.

Гройсман повідомив також про низку домовленостей за результатами зустрічей.

«Відтепер громадяни України та громадяни Турецької Республіки, які користуються паспортами у формі картки (ID), що містять безконтактний електронний носій, матимуть змогу в’їжджати, виїжджати, прямувати транзитом та перебувати без віз на території Туреччини та України відповідно строком до 90 днів протягом 180 днів. Також міністр освіти і науки Лілія Гриневич та голова Ради вищої освіти Турецької Республіки Єкта Сарач підписали Меморандум про співробітництво у сфері вищої освіти», – зазначив український прем’єр.

Росія окупувала український Крим у березні 2014 року. Київ і Захід не визнають це, й надалі вважають півострів українською територією.

Україна і Захід звинувачують Росію у підтримці проросійських сепаратистів на Донбасі. Москва ці звинувачення відкидає, заявляючи, що на Донбасі немає російських військових, але є «добровольці».

Упродовж останнього часу спостерігається зближення відносин між Туреччиною і Росією. Водночас, упродовж останніх днів сильно загострилися відносини між Анкарою і Брюсселем після того, як кілька європейських країн заборонили турецьким політикам проводити на своїй території агітацію на підтримку референдуму, який у Туреччині має відбутися 16 березня. (Метою референдуму є розширення повноважень президента Реджепа Таїпа Ердогана).

Posted by Ukrap on

Рівненські депутати вимагають розслідувати дії силовиків щодо учасників блокади з ОРДЛО

Депутати рівненської обласної та міської ради вимагають від столичної влади об’єктивного розслідувати дій силовиків щодо розгону і затримання учасників блокади у Кривому Торці і недопущення подальших переслідувань активістів. Відповідне рішення вони ухвалили на позачергових сесіях 14 березня.

Також рівненські депутати вимагають припинення будь-яких економічних зв’язків з окупованою територією та Росією, зокрема припинення роботи «Сбербанку».

Активісти, які вночі пікетували Рівненську облдержадміністрацію, домоглися внесення правокдо проекту звернення, запропонованого депутатами. Зокрема, у ньому з’явилися пункти про вимогу визнання АТО війною, а також про заборону торгівлі російськими товарами і початок «масштабного розслідування щодо надання дозволів на оптове постачання продукції з окупованого Донбасу на територію України».

Окрім вимоги звільнити з посади заступника голови Національної поліції України, начальника поліції Донеччини В’ячеслава Аброськіна і першого заступника голови СБУ Віталія Малікова, рівняни домагаються звільнення голови МВС Арсена Авакова.

Лише один депутат облради – радикал Сергій Свисталюк, висловився проти внесення вимоги про звільнення міністра, бо вважає, що обласна рада не уповноважена давати оцінку його діям.

Депутати облради зазначили у зверненні, що ухвалили його на вимогу громади.

13 березня Національна поліція і Служба безпеки України повідомили, що затримали 45 людей на місці блокування на станції Кривий Торець на Донеччині, їх доставили до відділків поліції. Силовики назвали затримання «контрдиверсійними заходами» і заявили, що серед блокувальників були раніше засуджені особи.

Прихильники блокади заявили про постраждалих серед тих, хто був затриманий, і про їхнє перебування у лікарні. У поліції це заперечили і додали, що всіх затриманих уже відпустили.

Після цього у низці регіонів України, зокрема в Києві, відбулися акції протесту з вимогою відставки керівників силових відомств України і на підтримку блокування руху вантажів між підконтрольною і непідконтрольною владі України частинами Донбасу.

Posted by Ukrap on

Поліція Донеччини просить ГПУ оцінити дії Парасюка, активісти звинувачують силовиків

Поліція Донеччини просить Генпрокуратуру оцінити дії народного депутата Володимира Парасюка, «під керівництвом якого було здійснено напад на співробітників поліції у Слов’янську», повідомляє речниця поліції Донецької області Наталія Шиман.

«У результаті нападу групи озброєних осіб на чолі з народним депутатом, які здійснили силовий прорив крізь блокпост в обхід законних процедур перевірки, постраждали 7 співробітників поліції, які отримали травми різного ступеню тяжкості», – написала Шиман ввечері 14 березня у Facebook.

Начальник поліції Донеччини В’ячеслав Аброськін повідомляє, що у вівторок увечері колона з 13 машин, яка приїхала із Харкова, на блокпості у Слов’янську відмовилися проходити стандартну перевірку, спровокувавши конфлікт.

«Співробітники поліції, які несуть службу на блокпосту, пояснили громадянам, що вони в’їжджають зі зброєю у зону проведення АТО та попросили перевірити документи на зброю. Однак вказані особи надати документи відмовилися. У результаті словесної перепалки виник конфлікт під час якого громадяни виявляли зневагу до закону, перешкоджали поліцейським виконувати свої службові обов’язки щодо забезпечення публічної безпеки. Присутній на місці народний депутат почав наносити удари співробітникам поліції, намагався вирвати зброю у поліцейських», – зазначив Аброськін у Facebook.

«Поліція вжила заходів щодо відновлення правопорядку та стабілізації ситуації. За даним фактом проводиться перевірка. Оскаженіла «колона активістів» продовжила рухатися у бік Бахмута», – додав В’ячеслав Аброськін.

Тим часом помічниця Володимира Парасюка Ірина Голуб заявляє, що поліція на блокпосту у Слов’янську побила активістів, а поліція у Краматорську стріляла по них і затримала.

Про стрілянину повідомив і сам Володимир Парасюк.

«Щойно по нас відкрили вогонь», – зазначив він у Facebook.

13 березня Національна поліція і Служба безпеки України повідомили, що затримали 45 людей на місці блокування на станції Кривий Торець на Донеччині, їх доставили до відділків поліції. Силовики назвали затримання «контрдиверсійними заходами» і заявили, що серед блокувальників були раніше засуджені особи.

Прихильники блокади заявили про постраждалих серед тих, хто був затриманий, і про їхнє перебування у лікарні. У поліції це заперечили і додали, що всіх затриманих уже відпустили.

Після цього у низці регіонів України, зокрема в Києві, відбулися акції протесту з вимогою відставки керівників силових відомств України і на підтримку блокування руху вантажів між підконтрольною і непідконтрольною владі України частинами Донбасу.

Posted by Ukrap on

Путін дозволив військовим з Південної Осетії служити у російській армії

Президент Росії Володимир Путін 14 березня доручив Міністерству оборони і МЗС підписати угоду з Південною Осетією, сепаратистським регіоном Грузії, про входження її військових частин до складу Збройних сил Росії.

Напередодні уряд Росії схвалив проект угоди з Південною Осетією. Документ передбачає, що жителі Південної Осетії зможуть служити за контрактом у російській армії. Під час укладання договору з російською армією житель Південної Осетії буде звільнений від несення військової служби на своїй території.

Після п’ятиденної російсько-грузинської війни у серпні 2008 року Росія визнала «незалежність» Південної Осетії. Крім Росії її визнали ще три держави – Нікарагуа, Венесуела і Науру.

Тбілісі і країни Заходу вважають цей регіон частиною Грузії.

Posted by Worldkrap on

Britain Attempts to Defuse Afghanistan’s Tensions With Pakistan

Britain will host top officials from Afghanistan and Pakistan to discuss Afghan and regional security and try to resolve Kabul’s current political tensions with Islamabad.

British National Security Advisor Mark Lyall Grant, his Afghan counterpart Haneef Atmar, and Pakistani foreign policy advisor Sartaj Aziz, will lead their respective delegations Wednesday at the trilateral meeting.

Border issues

The meeting is taking place at a time when Pakistan has closed its border with landlocked Afghanistan in response to a string of deadly suicide bombings in the country last month.

Islamabad alleges anti-state militants orchestrated the violence from their hideouts on the Afghan side of the border.

Last week Islamabad opened the border for only two days to allow tens of thousands of stranded Afghans to return to their country.

Afghanistan depends on Pakistani sea ports for trade, which is considered the war-torn country’s economic lifeline. The border closure has stranded thousands of containers after having left Pakistan’s southern Karachi port on the Arabian Sea.

Security along border

Pakistani authorities want their Afghan counterparts to boost security on the 2,600 kilometer frontier before the traffic is restored. Islamabad has also handed over a list of 76 fugitive militants to Kabul, saying they are sheltering on Afghan soil and want their extradition.

But the Afghan government in response gave Islamabad its own list of dozens of militants and 32 training centers in Pakistan, alleging they are behind years of insurgent violence in Afghanistan.

Posted by Worldkrap on

Trump Planning to Host April Summit With China’s Xi

U.S. President Donald Trump is planning to host Chinese President Xi Jinping for a two-day summit next month at his palatial Florida mansion along the Atlantic Ocean, the first meeting between the two world leaders.

Neither Washington nor Beijing has confirmed the summit at Trump’s Mar-a-Lago estate, but U.S. news outlets report the meeting between the heads of the world’s two largest economies is planned for April 6 and 7.

The reports said that U.S. Secretary of State Rex Tillerson is expected to complete plans for the Trump-Xi meeting when he visits Beijing later this week. The Chinese Foreign Ministry said Tuesday both countries were in “close communication” about exchanges between their leaders.

White House spokesman Sean Spicer said Monday that Trump and Xi would discuss the threat posed by North Korea’s nuclear weapons development program and test missile launches, as well as other issues.

Trump has often called on China to rein in Pyongyang’s aggressive actions, pointing to Beijing’s influence over the regime of North Korean leader Kim Jong Un.

The U.S. also has voiced its opposition to Beijing’s development of man-made islands in the South China Sea, occasionally sending its warships in close proximity to the islands in international waters as a show of strength in the region.

One-China policy

Meanwhile, China voiced its irritation with the U.S. when Trump at first expressed the possibility of ending the decades-long U.S. “one-China policy” that accepts Beijing’s claim on Taiwan as part of China.

In his transition to power, Trump took a pre-arranged call from Taiwan President Tsai Ing-wen congratulating him on his November election victory, a suggestion the U.S. was not wedded to the idea of China control of Taiwan that Washington first accepted in 1979.

In a message on his Twitter account, Trump said at the time, “Interesting how the U.S. sells Taiwan billions of dollars of military equipment but I should not accept a congratulatory call.”

But a month ago, Trump assured Xi in a phone call that there was no change in the U.S. acceptance of the one-China policy, easing the path to the planned summit.

Trade

During his long run to the White House, Trump often assailed China for allegedly manipulating its currency to benefit Chinese exporters. The new American president, nearing two months in office, has often complained about the wide trade imbalance between the two countries, with the $347 billion disparity between two countries the biggest in the world.

Last year, China sent $463 billion in consumer electronics, clothing and machinery to the U.S., while the U.S. shipped $116 billion in raw materials to China for low-cost assembly.

Many of the most popular U.S. consumer products sold by American technology giant Apple, including its popular iPhone, are manufactured in China.

But numerous economic analysts say it is doubtful Trump can cut in to the wide trade imbalance, despite his frequent boasts that he will bring back jobs to America that have been lost to overseas locations as manufacturers search for cheaper labor in other countries.

Trump has suggested that he will try to impose new tariffs on foreign-produced goods manufactured by U.S. companies overseas, an action that would need congressional approval and could set off a tariff war with other countries.

The reality is that many American consumers want to be able to buy cheaper foreign-produced items, though, even if it means that fewer goods are built in America and it costs U.S. workers their jobs.

Trump said during his presidential campaign that on his first day in office he would label China a currency manipulator, but he has yet to do so.

Posted by Ukrap on

Порошенко підписав закон про виділення землі під меморіальний комплекс Героїв Небесної сотні

Президент Петро Порошенко підписав закон «Про внесення зміни до розділу V «Прикінцеві положення» закону «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо заходів із забезпечення вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної сотні». Про це повідомляє прес-служба глави держави 14 березня.

Відповідний закон був ухвалений Верховною Радою 21 лютого 2017 року. Раніше цей документ був визначений президентом як невідкладний для першочергового розгляду парламентом.

Ухвалення закону спрямоване на вирішення питання про надання земельної ділянки на Алеї Героїв Небесної сотні (вул. Інститутська, 3) у Печерському районі Києва із земель комунальної власності в користування Національному меморіальному комплексу Героїв Небесної сотні – Музею Революції гідності. Відповідна ділянка надається для будівництва, експлуатації та обслуговування меморіально-музейного комплексу.

21 листопада 2013 року в Україні почалися акції протесту, відомі як Євромайдан, які також згодом назвали Революцією гідності. Всього, за даними Генпрокуратури, під час Майдану постраждали понад 2 тисячі людей, 104 з них загинули. Найбільше активістів загинули у лютому 2014 року. Згодом загиблих учасників акцій протесту почали називати Небесною сотнею.

Posted by Ukrap on

ВАДА: Росія має виконати значну роботу для участі в змаганнях

Всесвітнє антидопінгове агентство (ВАДА) заявляє, що Росія ще має виконати «значну роботу» для відновлення роботи антидопінгової агенції в цій країні й безперешкодної участі російських спортсменів у міжнародних змаганнях.

«Залишається значна робота. РусАдА (Російська антидопінгова агенція – ред.) має продемонструвати, що її процеси є автономними і незалежними від втручання ззовні», – відзначив президент ВАДА Крейґ Ріді на нараді у швейцарській Лозанні 13 березня.

Російські чиновники того ж дня заявили, що діяльність РусАдА має бути відновлено в листопаді. Міністр спорту Павло Колобков вказав 13 березня, що Росія «старанно працюватиме» задля виправлення репутації і перерахував те, що вже зроблено для реструктуризації антидопінгової системи.

«Ми відкриті для всіх видів перевірок окремих спортсменів і організацій. Ми готові пройти будь-який вид зовнішньої перевірки», – вказав Колобков у Лозанні.

Розслідування ВАДА раніше виявило підтримувану державою програму вживання допінгу в Росії і приховування такого вживання. Через це з 2015 року російські легкоатлети усунуті від участі в усіх змаганнях під егідою міжнародної федерації. Різні міжнародні федерації із зимових видів спорту скасували проведення запланованих у Росії змагань.

ВАДА розробила спеціальну програму, яка має на меті допомогти Росії організувати діяльність спортсменів відповідно до антидопінгових правил.

Posted by Ukrap on

Представники сирійської опозиції заявили про бойкот переговорів в Астані

Представники сирійських опозиційних груп заявили, що вони не братимуть участі в запланованих на 14 березня в столиці Казахстану Астані мирних переговорах. Своє рішення вони пояснюють небажанням Росії та Сирії дотримуватися укладених у грудні домовленостей про припинення вогню.

«Росія продовжує свої злочини в Сирії проти цивільного населення і підтримку злочинів сирійського режиму», – сказав один із представників опозиції Усама Абу Зейд.

Сирійські повстанські групи 11 березня закликали відтермінувати переговори в Казахстані і заявили, що наступні контакти залежатимуть від того, чи сирійський уряд і його союзники приєднаються до припинення вогню.

Опозиціонери заявили, що урядові й підтримувані Іраном сили продовжують бомбардувати райони поблизу Дамаска, Хомса, Дераа та Ідліб, а також готуються до штурму двох районів на околиці сирійської столиці.

Posted by Ukrap on

Британський парламент затвердив законопроект про вихід країни з ЄС

Палата лордів британського парламенту 13 березня схвалила остаточний варіант законопроекту, що дає уряду право розпочати процес виходу Великої Британії з Європейського союзу. Раніше документ був схвалений Палатою громад. Прем’єр-міністр Тереза Мей може оголосити про початок процедури виходу з ЄС уже 14 березня.

Уряд вніс законопроект до парламенту наприкінці січня і наполягав на ухваленні тексту в незмінному вигляді.

Нижня палата схвалила пропозицію уряду, проте Палата лордів, в якій уряд не має більшості, на початку березня внесла в законопроект дві поправки. Перша стосувалася надання гарантій громадянам ЄС, які перебувають на території країни, інша поправка надає парламенту можливість заблокувати дії уряду щодо виходу з Євросоюзу. Однак після того як нижня палата відкинула ці поправки, Палата лордів схвалила закон без них.

Процес виходу Великої Британії з ЄС має бути розпочатий до 31 березня і триватиме до двох років.

У червні 2016 року більшість жителів Великої Британії на референдумі висловилися за вихід з Євросоюзу. Попри те, що більшість депутатів були проти виходу країни з ЄС, представники провідних партій, консерватори і лейбористи, заявили, що виконають волю виборців.

Posted by Ukrap on

Поліція відпустила затриманих на станції Кривий Торець – депутати

Депутати Верховної Ради, обрані за списками партії «Самопоміч», повідомили вночі 14 березня, що поліція відпустила всіх людей, затриманих на місці блокування залізниці на станції Кривий Торець у Донецькій області.

«За інформацією СБУ, всіх затриманих уже звільнили. Нам вдалося розшукати шістьох із 46. У їхніх телефонах знищена вся інформація. Це ускладнює пошук», – написала у Facebook віце-спікер Верховної Ради Оксана Сироїд.

Депутат Семен Семенченко згодом написав у Facebook, що місцезнаходження всіх затриманих встановлено.

Опівночі 14 березня відділ комунікації поліції Донецької області повідомив, що на той момент «після перевірки, дачі пояснень та медичного огляду вже відпущені 20 блокувальників». У поліції цитують затриманого жителя Житомирської області, який вказав, що «його та ще кількох людей звозили в Донецьку область централізовано». «Забезпечили грошима та обіцяли плату за три тижні чергування на «редуті», пропонували 400 гривень на день», – ідеться в повідомленні поліцейських, які передають слова одного із затриманих.

Перед тим поліція та СБУ повідомили, що 13 березня затримали 43 особи на місці блокування на залізничній станції Кривий Торець на Донеччині, їх доставили до відділків поліції.

Серед затриманих дев’ятеро заявили, що брали участь у проведенні антитерористичної операції, однак документів з них поки ніхто не надав, повідомив заступник голови Національної поліції, голова Головного управління Нацполіції в Донецькій області В’ячеслав Аброськін. За словами Аброськіна, з цими людьми будуть також проведені слідчі дії за фактом незаконного блокування залізничної колії і захоплення електровоза.

Posted by Worldkrap on

North Korea Warns of ‘Merciless’ Strikes as US Carrier Joins Drills

North Korea warned the United States on Tuesday of “merciless” attacks if an aircraft carrier strike group led by the USS Carl Vinson, which is joining South Korean forces for exercises, infringes on its sovereignty or dignity.

North Korea, which has alarmed its neighbors with two nuclear tests and a string of missile launches since last year, said the arrival of the U.S. strike group was part of a “reckless scheme” to attack it.

“If they infringe on the DPRK’s sovereignty and dignity even a bit, its army will launch merciless ultra-precision strikes from ground, air, sea and underwater,” the North’s state news agency KCNA said.

North Korea’s official name is the Democratic People’s Republic of Korea.

“On March 11 alone, many enemy carrier-based aircraft flew along a course near territorial air and waters of the DPRK to stage drills of dropping bombs and making surprise attacks on the ground targets of its army,” KCNA said.

A U.S. Navy spokesman said the Carl Vinson was on a regular, scheduled deployment to the region during which it would take part in exercises with the forces of ally South Korea.

Last week, North Korea fired four ballistic missiles into the sea off Japan in response to annual U.S.-South Korea military drills, which the North sees as preparation for war.

The murder in Malaysia last month of North Korean leader Kim Jong Un’s estranged half-brother has added to a sense of urgency to efforts to handle North Korea.

U.S. Secretary of State Rex Tillerson is due to make his first visit to South Korea on Friday.

Last week, the U.S. ambassador to the United Nations said President Donald Trump’s administration was re-evaluating its North Korea strategy and “all options are on the table”.

Chinese opposition 

Compounding regional tension, China is vehemently opposed to the deployment in South Korea of an advanced U.S. anti-missile system.

The United States and South Korea say the Terminal High Altitude Area Defense anti-missile system is for defense against North Korea, but China fears its powerful radar can probe deep into its territory and compromise its security.

The United States began to deploy the system a week ago, a day after North Korea launched its latest four missile tests.

South Korean and U.S. troops began the large-scale joint drills, which are billed as defensive in nature, on March 1.

The exercise last year involved about 17,000 American troops and more than 300,000 South Koreans. South Korea has said this year’s exercise would be of a similar scale.

The United States has also started to deploy “Gray Eagle” attack drones to South Korea, a U.S. military spokesman said on Monday.

China says the exercises do nothing to ease tension. Last week, it called on North Korea to stop its weapons tests and for South Korea and the United States to stop their drills.

A state-run Chinese newspaper said the USS Carl Vinson was taking part in a simulation of a preemptive strike against North Korea’s nuclear and missile facilities.

The drills sent the North “an explicit radical threat”, to which it could not be expected to remain indifferent, the influential Global Times said. North and South Korea were “equally hysterical”, it said.

“The U.S. and South Korea often accuse China of being uncooperative, but the reality is they are uncooperative over China’s mediation,” it said, referring to complaints that China does not do enough to rein in old ally North Korea.

Posted by Worldkrap on

‘Beauty and the Beast’ Shelved in Malaysia Despite Approval

Walt Disney has shelved the release of its new movie “Beauty and the Beast” in mainly Muslim Malaysia, even though film censors said Tuesday it had been approved with a minor cut involving a “gay moment.”

The country’s two main cinema chains said the movie, due for to begin screening Thursday, has been postponed indefinitely. No reason was given.  

Film Censorship Board chairman Abdul Halim Abdul Hamid said he did not know why the film was postponed as was been approved by the board after a minor gay scene was axed. He said scenes promoting homosexuality were forbidden and that the film was given a P13 rating, which requires parental guidance for children under 13 years of age.

“We have approved it but there is a minor cut involving a gay moment. It is only one short scene but it is inappropriate because many children will be watching this movie,” Abdul Halim told The Associated Press.   

He said there was no appeal from Disney about the decision to cut the gay scene.

Disney officials did not immediately respond to a request for comment. The Star English-language newspaper cited the Disney company as saying the movie was postponed for an “internal review.”

The film’s characters include manservant LeFou, who plays the sidekick to the story’s villain Gaston, and, according to director Bill Condon, “is confused about his sexuality.” Condon has described a brief scene as a “gay moment.”

Russia last week approved the movie but banned children under 16 from watching it.

Malaysia’s censors in 2010 loosened decades of restrictions on sexual and religious content in movies, but still kept a tight leash on tiny bikinis, kisses and passionate hugs. The new rules allowed depiction of gay characters, but only if they show repentance or are portrayed in a negative light. Sodomy, even if consensual, is punishable by up to 20 years in prison and whipping in Malaysia.

Posted by Worldkrap on

As Drought Slashes Rice Harvest, 900,000 Face Hunger in Sri Lanka

The worst drought in five years has pushed 900,000 people in Sri Lanka into acute food insecurity, the World Food Program (WFP) says.

An unpublished survey conducted by government agencies and relief organizations in February found that both food insecurity and debt were rising sharply among families hit by drought, the WFP office in Sri Lanka confirmed to Reuters.

The country’s rice harvest could be the worst in 40 years, charity Save the Children predicted. The just-completed harvest was 63 percent below normal, it said.

The survey found that over one-third of the drought-affected households had seen their income drop by half since September, and 60 percent of the households surveyed were in debt.

The average amount of debt was about 180,000 Sri Lankan rupees, or $1,200, WFP said.

The survey findings are expected to be formally released later this month.

Sri Lanka’s government said over 1.2 million people have been affected by the country’s current drought, which began last November and continues despite some occasional rainfall over the last two months.

Save the Children estimates that over 600,000 of those affected — two-thirds of the total — are children.

The Western and Northern Provinces have been worst hit, with over 400,000 people struggling with drought in each province.

Rice harvest halved

Government and WFP assessments suggest Sri Lanka’s 2017 rice harvest could be less than half the 3 million metric tons recorded last year.

The government has already taken steps to increase rice imports to stave off shortages, Disaster Management Minister Anura Priyadarshana Yapa said.

“We have a shortfall in the rice harvest. We have been taking action to prevent any shortfalls and will allow for tax-free rice imports until the harvest recovers,” he said.

Worst-affected by the drought have been farmers and those relying on agricultural work for income. The joint WFP and government survey indicated that one out of five farmers and one out of four farm laborers is now classified as food insecure in the drought region.

Preliminary data in the survey also indicated that female-headed households in drought areas were faring worse than others, with almost 20 percent reporting “poor” to “borderline” ability to access enough food as a result of the drought.

Yapa said that the government was devising a plan to help those affected and “we will begin cash assistance very soon.”

The initial plan is to provide 500,000 persons with cash assistance, he said. The government has so far set aside 8 billion rupees ($52 million) for cash-for-work programs in drought-hit areas.

Over 50 million rupees ($300,000) has been allocated to distribute water to affected populations in 22 of the island’s 25 districts, he said.

The drought is expected to continue into April, according to seasonal forecasting by the Meteorological Department.

“The big rains will come with the next monsoon,” which is expected to arrive in late May, said Lalith Chandrapala, director general of the Meteorological Department.

Posted by Worldkrap on

Experts Divided Over What Trump Administration Should Do With Pakistan

The U.S. has been relying on Pakistan as an ally in the war on terror in the region and has provided the country with billions of dollars in aid over the last 15 years.

But American military and diplomatic officials have time and again expressed concerns about Pakistan’s inability or unwillingness to crack down on terrorists and extremists that are based in the country.

As the new U.S. administration is positioning itself to address some of the pressing foreign policy challenges in the region, experts offer mixed recommendations as to what approach the new administration should pursue in its relations with Pakistan.

“People are much smarter about what the region needs, the challenges, where the policy works and where it doesn’t,” said Shamila Chaudhary, a senior South Asia fellow at Johns Hopkins School of Advanced International Studies.

“We actually have built a pretty significant infrastructure to address what the problems are. What we don’t have are any answers, and that’s what I think we need to focus on when we talk about a review,” she added while speaking at a panel discussion on U.S. policy on Afghanistan and Pakistan at the Washington-based Middle East Institute.

Last 10 years a failure?

Lisa Curtis, a senior research fellow at the Heritage Foundation, argued that U.S. policy toward Pakistan in the last 10 years has been a failure.

“I would propose that as a starting point, we do look at the failure of our Pakistan policy over the last 10 years,” Curtis said. “I would say that we need a clear eyed approach on just how detrimental Pakistan’s continued support has been to fundamental U.S. national security interests.”

She added, “15 years later we still have Taliban and the Haqqani network sanctuaries inside Pakistan.”

Former U.S. Special Representative to Afghanistan and Pakistan Daniel Feldman pushed back against Curtis’ analysis.

“I tend to disagree with Lisa’s analysis about it [U.S. policy] being purely a failure. What I believe is that there are many equities that we have with the U.S. Pakistan relationship, all of which we have tried to address in some way or another,” Feldman said. “Certainly over the tenure of the Obama administration we had highs of significant bilateral cooperation relationship with the strategic dialogue, with assistance and we also had lows.”

Cutting aid did not work

Feldman added that at times the U.S. has gone as far as cutting all assistance to Pakistan, and none of those measures necessarily produced a result in which the U.S. has been able to influence or change Pakistan’s core strategic calculus.

John Gill an associate professor at the National Defense University, argued that a review should not mean starting all over again.

“It makes a lot of sense to have a new review, but that does not necessarily mean that we have to change. If there are pieces of the strategy that seem to be on track or going in the right direction, we should not be afraid to stick with those even if they are holdovers from previous administrations,” Gill said.

US should take the risk

Some analysts propose that the U.S. should adopt a different approach to changing Pakistan’s behavior.

“I think in the past whenever we thought about imposing conditions or actually implementing conditions on Pakistan you bring up the fact that Pakistan is a nuclear weapon state and the conversation sort of ends,” Curtis of Heritage said. “I would argue that our counter-terrorism interests in the region are so fundamental that we need to be willing to take some degree of risk in evoking a different Pakistani response.”

 

Husain Haqqani, Pakistan’s former ambassador to the United States and director for South and Central Asia at the Hudson Institute, thinks there is a two-way street when it comes to getting Pakistan to change its behavior.

“I think most people agree that Pakistan needs to change its behavior on terrorism, and in relation to Afghanistan and India, and that change is unlikely to come without the rest of the world changing its policies towards Pakistan,” Haqqani said.

Haqqani who co-authored a new policy paper on U.S.-Pakistan relations with Lisa Curtis, argues that American interests in the region are not in line with Pakistan’s strategic thinking, which is heavily influenced by its belief that India wants to weaken and break it.

“Continued U.S. assistance, offered in the hope of a gradual change in Pakistan’s terrorism policies, only provides Pakistan an economic cushion and better quality military equipment to persist with those policies,” argued Haqqani.

In their defense, Pakistan’s military and civilian leaders have argued that they have sacrificed in the war against terror and have paid with blood and treasure. The country’s State Bank published a report late last year, alleging a $110 billion loss to the country’s economy since 2002.

 

Pakistan could do more

U.S officials acknowledge Pakistan’s efforts and view U.S.-Pakistan relations as important.

“The Pak-U.S. relationship remains a very important one,” General Joseph Votel, head of the U.S. Central Command, said last week during testimony to the U.S. Senate Armed Services Committee.

However, U.S. officials continue to assert that Pakistan could do more.

“We have seen progress. We have seen them take some steps to address these safe havens, but clearly the problem persists and it is something, which is part of our ongoing conversation with Pakistan,” said U.S. State Department spokesperson Mark Toner.