Daily Archives

16 Articles

your ad here
Posted by Ukrap on

У МАГАТЕ підтвердили, що Іран виконує ядерну угоду – агентства

Міжнародне агентство з атомної енергії підтвердило, що Іран виконує ядерну угоду 2015 року з провідними світовими державами, повідомляють агентства новин, що, за їхніми словами, бачили конфіденційний звіт.

За цими повідомленнями, в МАГАТЕ підтвердили, що Іран не добудовує свій дослідний реактор на важкій воді і утримує свої запаси збагаченого урану в дозволених межах.

Зокрема, інформують агентства Associated Press, AFP і Reuters про зміст звіту, Іран нині має трохи більше ніж 100 кілограмів урану, збагаченого до максимального дозволеного йому рівня 3,67%, тоді як межа визначена приблизно у 202 кілограми.

Також кількість важкої води, наявна в Ірані, менша від дозволеної межі у 130 тонн, повідомляють агентства про звіт МАГАТЕ.

Це перший такий документ, підготований за час перебування на посаді президента США Дональда Трампа, що різко критикує угоду 2015 року, ще під час виборчої кампанії називав її «катастрофічною» і «найгіршою угодою з будь-коли укладених» і погрожував «знищити» її в разі обрання, але вже на президентській посаді не уточнював, чи далі має намір вийти з неї.

Ця угода наклала різкі обмеження на іранську ядерну програму, щоб унеможливити створення Іраном ядерної зброї. У відповідь на виконання угоди Іраном із нього поступово знімають санкції, запроваджені раніше через цю ядерну програму.

your ad here
Posted by Ukrap on

Росія пообіцяла ветувати в ООН резолюцію про санкції проти Сирії через хімічну зброю

Росія заявила, що застосує право вето до проекту резолюції Ради безпеки ООН, що пропонує запровадити санкції щодо влади Сирії через використання нею хімічної зброї проти цивільного населення.

Як сказав заступник постійного представника Росії в ООН Володимир Сафронков, Росія вважає, що резолюція суперечить принципові презумпції невинуватості, бо розслідування щодо хімічної зброї ще не завершене.

Він також стверджував, що на це розслідування про використання хімічної зброї в Сирії, яке здійснюють спільно ООН і Організація за заборону хімічної зброї, чинять «неймовірний тиск», щоб змусити його дати «однобічний результат».

Цю заяву представника Росії вже різко розкритикували США.

Проект резолюції має на меті запровадити санкції щодо 11 командувачів урядових військ Сирії і 10 урядових і пов’язаних із ними установ і юридичних осіб, що причетні до розробки і виробництва хімічної зброї. Його можуть винести на голосування вже наступного тижня.

Влада Сирії заперечує, що її війська застосували хімічну зброю.

Росія є провідною силою в міжнародній спільноті, що підтримує владу авторитарного президента Сирії Башара аль-Асада у громадянській війні в цій країні.

your ad here
Posted by Ukrap on

Нацбанк спростив українцям деякі закордонні фінансові операції

Національний банк України повідомив, що полегшив деякі моменти щодо ліцензування операцій фізичних осіб із розміщення коштів на закордонних рахунках та здійснення інвестицій за межі України.

Відтепер фізичні особи зможуть розміщувати на закордонних рахунках іноземну валюту з джерелом походження за межами України без індивідуальних ліцензій НБУ. Наприклад, без ліцензій НБУ українці зможуть розміщувати на закордонних рахунках кошти, отримані ними за межами України як заробітну плату, стипендії, пенсії, аліменти, дивіденди тощо.

Також фізичні особи зможуть без індивідуальних ліцензій НБУ здійснювати інвестиції за кордоном за рахунок коштів, що перебувають за межами України – наприклад, проводити інвестування із закордонних рахунків, реінвестувати кошти за межами України, проводити торгівлю фінансовими інструментами на іноземних біржах тощо.

Водночас, наголосили в Нацбанку, фізичні особи, як і раніше, повинні мати індивідуальні ліцензії НБУ для здійснення переказу коштів із України з метою інвестування або розміщення їх на закордонних рахунках. Ця вимога декрету Кабінету міністрів України ще від 19 лютого 1993 року № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», що спрямована «на запобігання непродуктивному відтокові капіталу з країни», залишається далі незмінною.

Також у Нацбанку звернули увагу, що можливість проведення низки операцій розміщення коштів на закордонних рахунках та здійснення інвестицій за межі України без індивідуальних ліцензій НБУ не звільняє фізичних осіб від зобов’язання декларувати доходи та сплачувати податки з них в Україні відповідно до законодавства, мовиться в повідомленні.

Дотепер згадані в цьому повідомленні операції, нині звільнені від ліцензування, вимагали отримання спеціальних ліцензій-дозволів від НБУ.

your ad here
Posted by Ukrap on

США: Трамп пообіцяв посилити боротьбу з нелегалами

Президент США Дональд Трамп знову пообіцяв посилити боротьбу з нелегальною імміграцією.

Виступаючи на зібранні консервативних активістів Республіканської партії, він вкотре пообіцяв збудувати стіну на кордоні з Мексикою, звідки до США дістається багато нелегалів. За його словами, ця стіна буде «велика-велика», і вона буде збудована «скоро, набагато раніше від графіка – набагато, набагато, набагато раніше від графіка».

Трамп також пообіцяв найближчим часом «нові заходи» для ухвалення нової версії його указу про обмеження імміграції з низки мусульманських країн.

«Ми не допустимо радикальних ісламських терористів до нашої країни, хай їм грець» – сказав він.

«Іноземні терористи не зможуть ударити по Америці, якщо вони не дістануться до нашої країни», – додав Трамп.

Першу версію його указу про обмеження імміграції заблокували в судах, аж до Верховного суду США, побачивши в ній дискримінацію за релігійною ознакою. Тепер в апараті Трампа вже кілька тижнів готують змінену версію указу, щоб оминути ті моменти, до яких мали претензії суди.

Дональд Трамп також обіцяв збудувати стіну вздовж усього американського кордону ще під час виборчої кампанії. Він стверджує, що змусить саму Мексику сплатити багатомільярдні в доларах США видатки на це будівництво; Мексика це рішуче відкидає.

your ad here
Posted by Ukrap on

Страсбурзький суд закликав Росію пояснити тримання Дадіна за ґратами – адвокат

Європейський суд із прав людини вимагає від влади Росії пояснити утримання в колонії активіста Ільдара Дадіна, вирок якого вже скасований, повідомили його адвокати.

Як сказала адвокат Ксенія Костроміна, Страсбурзький суд направив до уряду Росії запит із вимогою дати відповідь про звільнення активіста до понеділка, 27 лютого.

Адвокати Дадіна звернулися до цього суду зі скаргою на те, що їхнього підзахисного далі незаконно утримують у колонії в Алтайському краї Росії, хоча ще в середу, 22 лютого, Верховний суд Росії ухвалив закрити порушену проти активіста кримінальну справу і звільнити його з-під варти й визнати його право на реабілітацію.

Такі ж звернення були направлені й до Федеральної служби виконання покарань і Генеральної прокуратури Росії.

Російські пенітенціарії заявляли, що звільнять Дадіна відразу після того, як отримають документ із Верховного суду. Це мало статися ще в четвер, 22 лютого.

Ільдар Дадін – перший у Росії засуджений за статтею Кримінального кодексу про багаторазові порушення правил проведення публічних заходів. У грудні 2015 року його засудили до трьох років колонії, пізніше термін був скорочений до двох із половиною років.

your ad here
Posted by Worldkrap on

Indian Engineer’s Murder in US Raises Concern of Climate of Intolerance

Indian officials expressed shock at the shooting death of an Indian engineer at a bar in the United States. U.S. authorities are investigating the incident as a possible hate crime.

 

The incident was widely reported by Indian media and drew strong reaction on social media. Tens of thousands of Indians study and work in the United States and many say they are concerned about what they perceive as anti-immigrant rhetoric from the Trump administration.

 

But many young Indians and Indian-Americans in India have a more ambivalent reaction to the news.

 

“Part of me wishes I was home to be part of the protests and actions for peace, but another part of me is scared to see what will be waiting for me and the other desi Americans abroad right now when I get back,” Yasin Khan, an Indian-American from Connecticut currently in Darjeeling, told VOA.

 

Khan, like other Indian-Americans, says she was not shocked by the horrible news coming from her country, claiming that “unfortunately” shootings and hate crimes are not new.

 

“Growing up in America these kind of things happen so much,” Vishnu Reddy, an American medical student at Manipal University in South India, told VOA. “I’m definitely planning on going back to the states and settling there – I grew up there. I feel more at home there. And no I wouldn’t say that this changes my mind at all.”

White House spokesman Sean Spicer said Friday that any loss of life is tragic, but said it would be absurd to link the killing to President Donald Trump’s rhetoric. He said it was too early to determine a motive for the attack.

 

Indians who do not call the United States home may have more reservations about moving there as anti-immigrant rhetoric increases.

 

New form of racism?

“Clearly it hurts some people’s ideas about migrating to the US,” said Kshitij Agrawal, an engineer with Intel in Bangalore. “I mean it’s not so shocking because incidents like this have happened, but it’s a new form of racism that’s coming out.”

Indian engineer Srinivas Kuchibhotla, 32, died of the wounds he sustained when a man allegedly opened fire in a crowded bar in suburban Kansas on Wednesday. Another Indian and an American who tried to intervene were injured in the incident.

 

The Kansas City Star quoted a witness as saying a man shouted “Get out of my country” before shooting at the Indian men.

 

Adam Purinton, 51, was arrested hours after the shooting and has been charged with murder and attempted murder.

 

Kuchibhotla, who earned an engineering degree in India, went on to pursue a postgraduate degree in electronics from the University of Texas and then worked in the United States. He and his wounded colleague, Alok Madasani, both from the southern Indian city of Hyderabad, worked at Garmin International, a GPS navigation and communications company.

 

Indian Foreign Minister Sushma Swaraj said in a Twitter post, “I am shocked at the shooting incident in Kansas in which Srinivas Kuchibhotla has been killed. My heartfelt condolences to bereaved family.”

 

She said Madasani, who was injured, has been released from the hospital.

 

An Indian Foreign Ministry statement said that two Indian embassy officials were going to Houston to ascertain more details of the incident and monitor follow up action.  

 

Official condemnation

Condemning the shooting, the U.S. embassy in New Delhi said in a statement that “the United States is a nation of immigrants and welcomes people from across the word to visit, work, study and live.”

 

U.S. Charge d’ Affaires MaryKay Carlson said U.S. authorities will investigate thoroughly and prosecute the case.

 

Referring to the incident, an Indian lawmaker and a former junior foreign minister, Shashi Tharoor, tweeted that “the vicious racism unleashed in some quarters in the U.S. claims more innocent victims, who happen to be Indian.”

 

Such comments came amid rising concerns among middle class Indians – who have long aspired to study and work in the United States, that President Donald Trump’s rhetoric on immigration and jobs could fuel a climate of intolerance. Most Indian immigrants to the United States are technology professionals.

 

In Washington, Jay Kansara, from the advocacy group the Hindu American Foundation, called for the shooting to be investigated as a hate crime.

“Anything less will be an injustice to the victims and their families,” he said.

 

Indian media reports also highlighted the role of the American who pursued the assailant, some referring to him as a hero.

your ad here
Posted by Worldkrap on

China Steams Past US, France to Be Germany’s Biggest Trading Partner

China for the first time became Germany’s most important trading partner in 2016, overtaking the United States, which fell back to third place behind France, data showed on Friday.

German imports from and exports to China rose to 170 billion euros ($180 billion) last year, Federal Statistics Office figures reviewed by Reuters showed.

The development is good news for the German government, which has made it a goal to safeguard global free trade after U.S. President Donald Trump threatened to impose tariffs on imports and his top adviser on trade accused Germany of exploiting a weak euro to boost exports.

German Vice Chancellor Sigmar Gabriel has suggested that the European Union should refocus its economic policy toward Asia, should the Trump administration pursue protectionism.

“Given the protectionist plans of the new U.S. president one would expect that the trade ties between Germany and China will be further strengthened,” said Anton Boerner, head of the BGA trade association.

The main reason for the reduced trade volume with the U.S. was a drop in American exports to Germany, Boerner added. Neighboring France remained the second-most important business partner with a combined trade volume of 167 billion euros. The United States came in third with 165 billion euros.

In 2015, the United States had climbed to the top of the list of Germany’s most important trading partners, overtaking France for the first time since 1961.

Separately, Germany’s Committee on Eastern European Economic Relations said on Friday it expected exports to Russia will probably rise at least 5 percent this year, their first increase in years given Western sanctions.

“Optimism among German exporters is rising further,” said Clemens Fuest, head of the Ifo economic institute. He said export expectations increased in February, pointing to overall strong trade figures in the first quarter of 2017.

“Made in Germany”

Looking at exports alone, the United States remained the biggest client for products “Made in Germany” in 2016, importing goods from Europe’s biggest economy worth some 107 billion euros.

France remained the second-most important single export destination for German goods with a sum of 101 billion euros, the data showed. Britain came in third, importing German goods worth 86 billion euros.

Britain accounted also for the biggest bi-lateral trade surplus: Exports surpassed imports from Britain by more than 50 billion euros, the figures showed.

The United States came in second with a bi-lateral trade deficit: German exports to the U.S. surpassed imports from there by 49 billion euros.

This means that Britain and the U.S. together accounted for roughly 40 percent of Germany’s record trade surplus of 252.9 billion euros in 2016.

The figures are likely to fuel the debate about Germany’s export performance, its trade surplus and global economic imbalances ahead of a meeting of G20 finance ministers and central bank governors in Baden-Baden mid-March.

($1 = 0.9483 euros)

your ad here
Posted by Worldkrap on

China May Offer Aid, Investment, in Talks on South China Sea

Countries in Southeast Asia are talking one-on-one with China about shared rights to fish and fossil fuels in the contested South China Sea, but nationalism or lack of political trust may snarl any agreements and shift focus to informal economic deals.

Senior leaders from China and Vietnam met last month to talk about maritime cooperation that could include a joint search for undersea oil or gas. It was China’s latest effort to talk privately with a maritime rival since a world arbitration tribunal in The Hague ruled in July that the basis for Beijing’s claims to about 95 percent of the sea lack legal merit.

China has spoken as well with Malaysia and the Philippines about the 3.5 million-square-kilometer sea that’s prized for fish, fuel reserves and marine shipping lanes.

Everyone wins

Agreements with China would reduce tension in Asia’s widest-reaching sovereignty dispute by giving everyone something it wants without any loss of any country’s effective control of islets in the sea. China rejected the arbitration ruling but has sought since to improve relations with the other countries on its own.

Chinese President Xi Jinping last year lauded the pursuit of bilateral agreements.

Talks on the South China Sea are being held largely in private, but experts forecast eventual deals on fishing rights or fishery management. China, Vietnam and the Philippines are particularly keen on fishing rights with their vessels spanning much of the sea.

“First thing that they want to do is to identify the fishing rights. And I think that’s important because you have to come up with some kind of discipline or some kind of practice in terms of division of labor or the areas of fishing activities,” said Andrew Yang, secretary-general of the Chinese Council of Advanced Policy Studies think tank in Taiwan.

In a sign of how a fishery deal might work, since 2006 Vietnam and China have jointly patrolled fisheries in the shared Gulf of Tonkin. Last year, the two sides extended the patrol route.

After Philippine President Rodrigo Duterte met his Chinese counterpart in Beijing in October, China stopped turning away Philippine fishing boats from contested waters around Scarborough Shoal west of Luzon Island, news reports said.

But economic deals not formally tied to the maritime dispute can come under fire if relations worsen.

This week, Philippine Foreign Minister Perfecto Yasay, acting as chairman of an ASEAN foreign minister meeting, said he had “grave concern” about China’s moves to militarize artificial islands in the disputed sea.

Chinese foreign ministry spokesman Geng Shuang said he found the comment “baffling and regrettable.” Deals reached during Duterte’s Beijing visit are being put into action, he said, and China has promised to quit construction in the sea.

Oil exploration tricky

Since at least 2013, China and Vietnam have talked about joint oil exploration, and a Sino-Philippine oil discussion began in October.

The U.S. Energy Information Agency estimates there are 11 billion barrels of oil and 190 trillion cubic feet of natural gas under the sea. Brunei, China, Malaysia and Vietnam now do their own prospecting, and the Philippines has taken exploration bids from private companies.

But joint fossil fuel searches lack appeal because the sharing of any discoveries would imply giving up sovereignty of the tract where it was found, said Carl Baker, director of programs at the think tank Pacific Forum CSIS in Honolulu.

Resource-sharing deals work legally if signatories lay aside the sovereignty questions, but populations at home may still suspect their governments are giving in, said Douglas Guilfoyle, associate international law professor at Monash University in Australia.

“They’re harder to pull off in practice than in theory,” Guilfoyle said. “There are practical negotiating issues, but then the other issues of politics, trust and whether your citizens will ultimately support such a thing.”

Changes in a country’s leadership could hurt deal-making, he said, and some countries lack a history of political trust to start. Duterte’s predecessor, for example, became angry enough with China to file suit in the world court of arbitration. Duterte moved to make up with Beijing after taking office in June.

Two-way deals may include how to avoid mishaps at sea, heading off the likes of deadly clashes between Vietnam and China in 1974 and 1988. Separately, China is set to pursue a code of conduct framework this year with the 10-member Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) after years of resisting it.

The association code should be consistent with any bilateral ones, said Herman Kraft, political scientist at University of the Philippines Diliman.

Chinese foreign investment

Without specific deals on how to use the sea, China may instead use its nominal GDP of more than $11 billion, the world’s second largest, to increase trade, investments or development aid to the Southeast Asian maritime claimants, which are eager to grow their own economies.

Beijing’s “21st Century Maritime Silk Road” initiative is set up to allocate money from a $40 billion fund and $100 billion in Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) equity for infrastructure construction in Southeast Asia, a boon to Chinese companies that find the home market too competitive.

In tentative signs of economic largess deals, Vietnam started to see a surge in Chinese tourists last year, while the Philippines expects $24 billion in development aid as well as investments from China following the presidential dialogue in October.

In November, Malaysia and China signed 14 memoranda of understanding on business cooperation. China was set to sell Malaysia four ships for national defense and make 55 billion ringgit ($12.4 billion) in soft loans for a railway line. Malaysia already counted China as its top trading partner and source of direct investment.

It seldom criticizes China openly over its maritime activity, even though both sides claim the same parts of the sea’s Spratly Island chain.

Beijing may ask other countries to remain quiet about China’s land reclamation at sea, increased military presence on some of the islets or coast guard journeys through waters frequented by other parties, analysts say.

“(The Chinese) are investing heavily in providing aid and support and infrastructure,” said Alexander Huang, strategic studies professor at Tamkang University in Taiwan. “They are trying to show on one hand China’s strength in doing so or on the second to dissuade other countries from disputing China over South China Sea.”