Daily Archives

16 Articles

Posted by Ukrap on

У МАГАТЕ підтвердили, що Іран виконує ядерну угоду – агентства

Міжнародне агентство з атомної енергії підтвердило, що Іран виконує ядерну угоду 2015 року з провідними світовими державами, повідомляють агентства новин, що, за їхніми словами, бачили конфіденційний звіт.

За цими повідомленнями, в МАГАТЕ підтвердили, що Іран не добудовує свій дослідний реактор на важкій воді і утримує свої запаси збагаченого урану в дозволених межах.

Зокрема, інформують агентства Associated Press, AFP і Reuters про зміст звіту, Іран нині має трохи більше ніж 100 кілограмів урану, збагаченого до максимального дозволеного йому рівня 3,67%, тоді як межа визначена приблизно у 202 кілограми.

Також кількість важкої води, наявна в Ірані, менша від дозволеної межі у 130 тонн, повідомляють агентства про звіт МАГАТЕ.

Це перший такий документ, підготований за час перебування на посаді президента США Дональда Трампа, що різко критикує угоду 2015 року, ще під час виборчої кампанії називав її «катастрофічною» і «найгіршою угодою з будь-коли укладених» і погрожував «знищити» її в разі обрання, але вже на президентській посаді не уточнював, чи далі має намір вийти з неї.

Ця угода наклала різкі обмеження на іранську ядерну програму, щоб унеможливити створення Іраном ядерної зброї. У відповідь на виконання угоди Іраном із нього поступово знімають санкції, запроваджені раніше через цю ядерну програму.

Posted by Ukrap on

Росія пообіцяла ветувати в ООН резолюцію про санкції проти Сирії через хімічну зброю

Росія заявила, що застосує право вето до проекту резолюції Ради безпеки ООН, що пропонує запровадити санкції щодо влади Сирії через використання нею хімічної зброї проти цивільного населення.

Як сказав заступник постійного представника Росії в ООН Володимир Сафронков, Росія вважає, що резолюція суперечить принципові презумпції невинуватості, бо розслідування щодо хімічної зброї ще не завершене.

Він також стверджував, що на це розслідування про використання хімічної зброї в Сирії, яке здійснюють спільно ООН і Організація за заборону хімічної зброї, чинять «неймовірний тиск», щоб змусити його дати «однобічний результат».

Цю заяву представника Росії вже різко розкритикували США.

Проект резолюції має на меті запровадити санкції щодо 11 командувачів урядових військ Сирії і 10 урядових і пов’язаних із ними установ і юридичних осіб, що причетні до розробки і виробництва хімічної зброї. Його можуть винести на голосування вже наступного тижня.

Влада Сирії заперечує, що її війська застосували хімічну зброю.

Росія є провідною силою в міжнародній спільноті, що підтримує владу авторитарного президента Сирії Башара аль-Асада у громадянській війні в цій країні.

Posted by Ukrap on

Нацбанк спростив українцям деякі закордонні фінансові операції

Національний банк України повідомив, що полегшив деякі моменти щодо ліцензування операцій фізичних осіб із розміщення коштів на закордонних рахунках та здійснення інвестицій за межі України.

Відтепер фізичні особи зможуть розміщувати на закордонних рахунках іноземну валюту з джерелом походження за межами України без індивідуальних ліцензій НБУ. Наприклад, без ліцензій НБУ українці зможуть розміщувати на закордонних рахунках кошти, отримані ними за межами України як заробітну плату, стипендії, пенсії, аліменти, дивіденди тощо.

Також фізичні особи зможуть без індивідуальних ліцензій НБУ здійснювати інвестиції за кордоном за рахунок коштів, що перебувають за межами України – наприклад, проводити інвестування із закордонних рахунків, реінвестувати кошти за межами України, проводити торгівлю фінансовими інструментами на іноземних біржах тощо.

Водночас, наголосили в Нацбанку, фізичні особи, як і раніше, повинні мати індивідуальні ліцензії НБУ для здійснення переказу коштів із України з метою інвестування або розміщення їх на закордонних рахунках. Ця вимога декрету Кабінету міністрів України ще від 19 лютого 1993 року № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», що спрямована «на запобігання непродуктивному відтокові капіталу з країни», залишається далі незмінною.

Також у Нацбанку звернули увагу, що можливість проведення низки операцій розміщення коштів на закордонних рахунках та здійснення інвестицій за межі України без індивідуальних ліцензій НБУ не звільняє фізичних осіб від зобов’язання декларувати доходи та сплачувати податки з них в Україні відповідно до законодавства, мовиться в повідомленні.

Дотепер згадані в цьому повідомленні операції, нині звільнені від ліцензування, вимагали отримання спеціальних ліцензій-дозволів від НБУ.

Posted by Ukrap on

США: Трамп пообіцяв посилити боротьбу з нелегалами

Президент США Дональд Трамп знову пообіцяв посилити боротьбу з нелегальною імміграцією.

Виступаючи на зібранні консервативних активістів Республіканської партії, він вкотре пообіцяв збудувати стіну на кордоні з Мексикою, звідки до США дістається багато нелегалів. За його словами, ця стіна буде «велика-велика», і вона буде збудована «скоро, набагато раніше від графіка – набагато, набагато, набагато раніше від графіка».

Трамп також пообіцяв найближчим часом «нові заходи» для ухвалення нової версії його указу про обмеження імміграції з низки мусульманських країн.

«Ми не допустимо радикальних ісламських терористів до нашої країни, хай їм грець» – сказав він.

«Іноземні терористи не зможуть ударити по Америці, якщо вони не дістануться до нашої країни», – додав Трамп.

Першу версію його указу про обмеження імміграції заблокували в судах, аж до Верховного суду США, побачивши в ній дискримінацію за релігійною ознакою. Тепер в апараті Трампа вже кілька тижнів готують змінену версію указу, щоб оминути ті моменти, до яких мали претензії суди.

Дональд Трамп також обіцяв збудувати стіну вздовж усього американського кордону ще під час виборчої кампанії. Він стверджує, що змусить саму Мексику сплатити багатомільярдні в доларах США видатки на це будівництво; Мексика це рішуче відкидає.

Posted by Ukrap on

Страсбурзький суд закликав Росію пояснити тримання Дадіна за ґратами – адвокат

Європейський суд із прав людини вимагає від влади Росії пояснити утримання в колонії активіста Ільдара Дадіна, вирок якого вже скасований, повідомили його адвокати.

Як сказала адвокат Ксенія Костроміна, Страсбурзький суд направив до уряду Росії запит із вимогою дати відповідь про звільнення активіста до понеділка, 27 лютого.

Адвокати Дадіна звернулися до цього суду зі скаргою на те, що їхнього підзахисного далі незаконно утримують у колонії в Алтайському краї Росії, хоча ще в середу, 22 лютого, Верховний суд Росії ухвалив закрити порушену проти активіста кримінальну справу і звільнити його з-під варти й визнати його право на реабілітацію.

Такі ж звернення були направлені й до Федеральної служби виконання покарань і Генеральної прокуратури Росії.

Російські пенітенціарії заявляли, що звільнять Дадіна відразу після того, як отримають документ із Верховного суду. Це мало статися ще в четвер, 22 лютого.

Ільдар Дадін – перший у Росії засуджений за статтею Кримінального кодексу про багаторазові порушення правил проведення публічних заходів. У грудні 2015 року його засудили до трьох років колонії, пізніше термін був скорочений до двох із половиною років.

Posted by Worldkrap on

Indian Engineer’s Murder in US Raises Concern of Climate of Intolerance

Indian officials expressed shock at the shooting death of an Indian engineer at a bar in the United States. U.S. authorities are investigating the incident as a possible hate crime.

 

The incident was widely reported by Indian media and drew strong reaction on social media. Tens of thousands of Indians study and work in the United States and many say they are concerned about what they perceive as anti-immigrant rhetoric from the Trump administration.

 

But many young Indians and Indian-Americans in India have a more ambivalent reaction to the news.

 

“Part of me wishes I was home to be part of the protests and actions for peace, but another part of me is scared to see what will be waiting for me and the other desi Americans abroad right now when I get back,” Yasin Khan, an Indian-American from Connecticut currently in Darjeeling, told VOA.

 

Khan, like other Indian-Americans, says she was not shocked by the horrible news coming from her country, claiming that “unfortunately” shootings and hate crimes are not new.

 

“Growing up in America these kind of things happen so much,” Vishnu Reddy, an American medical student at Manipal University in South India, told VOA. “I’m definitely planning on going back to the states and settling there – I grew up there. I feel more at home there. And no I wouldn’t say that this changes my mind at all.”

White House spokesman Sean Spicer said Friday that any loss of life is tragic, but said it would be absurd to link the killing to President Donald Trump’s rhetoric. He said it was too early to determine a motive for the attack.

 

Indians who do not call the United States home may have more reservations about moving there as anti-immigrant rhetoric increases.

 

New form of racism?

“Clearly it hurts some people’s ideas about migrating to the US,” said Kshitij Agrawal, an engineer with Intel in Bangalore. “I mean it’s not so shocking because incidents like this have happened, but it’s a new form of racism that’s coming out.”

Indian engineer Srinivas Kuchibhotla, 32, died of the wounds he sustained when a man allegedly opened fire in a crowded bar in suburban Kansas on Wednesday. Another Indian and an American who tried to intervene were injured in the incident.

 

The Kansas City Star quoted a witness as saying a man shouted “Get out of my country” before shooting at the Indian men.

 

Adam Purinton, 51, was arrested hours after the shooting and has been charged with murder and attempted murder.

 

Kuchibhotla, who earned an engineering degree in India, went on to pursue a postgraduate degree in electronics from the University of Texas and then worked in the United States. He and his wounded colleague, Alok Madasani, both from the southern Indian city of Hyderabad, worked at Garmin International, a GPS navigation and communications company.

 

Indian Foreign Minister Sushma Swaraj said in a Twitter post, “I am shocked at the shooting incident in Kansas in which Srinivas Kuchibhotla has been killed. My heartfelt condolences to bereaved family.”

 

She said Madasani, who was injured, has been released from the hospital.

 

An Indian Foreign Ministry statement said that two Indian embassy officials were going to Houston to ascertain more details of the incident and monitor follow up action.  

 

Official condemnation

Condemning the shooting, the U.S. embassy in New Delhi said in a statement that “the United States is a nation of immigrants and welcomes people from across the word to visit, work, study and live.”

 

U.S. Charge d’ Affaires MaryKay Carlson said U.S. authorities will investigate thoroughly and prosecute the case.

 

Referring to the incident, an Indian lawmaker and a former junior foreign minister, Shashi Tharoor, tweeted that “the vicious racism unleashed in some quarters in the U.S. claims more innocent victims, who happen to be Indian.”

 

Such comments came amid rising concerns among middle class Indians – who have long aspired to study and work in the United States, that President Donald Trump’s rhetoric on immigration and jobs could fuel a climate of intolerance. Most Indian immigrants to the United States are technology professionals.

 

In Washington, Jay Kansara, from the advocacy group the Hindu American Foundation, called for the shooting to be investigated as a hate crime.

“Anything less will be an injustice to the victims and their families,” he said.

 

Indian media reports also highlighted the role of the American who pursued the assailant, some referring to him as a hero.

Posted by Worldkrap on

China Steams Past US, France to Be Germany’s Biggest Trading Partner

China for the first time became Germany’s most important trading partner in 2016, overtaking the United States, which fell back to third place behind France, data showed on Friday.

German imports from and exports to China rose to 170 billion euros ($180 billion) last year, Federal Statistics Office figures reviewed by Reuters showed.

The development is good news for the German government, which has made it a goal to safeguard global free trade after U.S. President Donald Trump threatened to impose tariffs on imports and his top adviser on trade accused Germany of exploiting a weak euro to boost exports.

German Vice Chancellor Sigmar Gabriel has suggested that the European Union should refocus its economic policy toward Asia, should the Trump administration pursue protectionism.

“Given the protectionist plans of the new U.S. president one would expect that the trade ties between Germany and China will be further strengthened,” said Anton Boerner, head of the BGA trade association.

The main reason for the reduced trade volume with the U.S. was a drop in American exports to Germany, Boerner added. Neighboring France remained the second-most important business partner with a combined trade volume of 167 billion euros. The United States came in third with 165 billion euros.

In 2015, the United States had climbed to the top of the list of Germany’s most important trading partners, overtaking France for the first time since 1961.

Separately, Germany’s Committee on Eastern European Economic Relations said on Friday it expected exports to Russia will probably rise at least 5 percent this year, their first increase in years given Western sanctions.

“Optimism among German exporters is rising further,” said Clemens Fuest, head of the Ifo economic institute. He said export expectations increased in February, pointing to overall strong trade figures in the first quarter of 2017.

“Made in Germany”

Looking at exports alone, the United States remained the biggest client for products “Made in Germany” in 2016, importing goods from Europe’s biggest economy worth some 107 billion euros.

France remained the second-most important single export destination for German goods with a sum of 101 billion euros, the data showed. Britain came in third, importing German goods worth 86 billion euros.

Britain accounted also for the biggest bi-lateral trade surplus: Exports surpassed imports from Britain by more than 50 billion euros, the figures showed.

The United States came in second with a bi-lateral trade deficit: German exports to the U.S. surpassed imports from there by 49 billion euros.

This means that Britain and the U.S. together accounted for roughly 40 percent of Germany’s record trade surplus of 252.9 billion euros in 2016.

The figures are likely to fuel the debate about Germany’s export performance, its trade surplus and global economic imbalances ahead of a meeting of G20 finance ministers and central bank governors in Baden-Baden mid-March.

($1 = 0.9483 euros)

Posted by Worldkrap on

China May Offer Aid, Investment, in Talks on South China Sea

Countries in Southeast Asia are talking one-on-one with China about shared rights to fish and fossil fuels in the contested South China Sea, but nationalism or lack of political trust may snarl any agreements and shift focus to informal economic deals.

Senior leaders from China and Vietnam met last month to talk about maritime cooperation that could include a joint search for undersea oil or gas. It was China’s latest effort to talk privately with a maritime rival since a world arbitration tribunal in The Hague ruled in July that the basis for Beijing’s claims to about 95 percent of the sea lack legal merit.

China has spoken as well with Malaysia and the Philippines about the 3.5 million-square-kilometer sea that’s prized for fish, fuel reserves and marine shipping lanes.

Everyone wins

Agreements with China would reduce tension in Asia’s widest-reaching sovereignty dispute by giving everyone something it wants without any loss of any country’s effective control of islets in the sea. China rejected the arbitration ruling but has sought since to improve relations with the other countries on its own.

Chinese President Xi Jinping last year lauded the pursuit of bilateral agreements.

Talks on the South China Sea are being held largely in private, but experts forecast eventual deals on fishing rights or fishery management. China, Vietnam and the Philippines are particularly keen on fishing rights with their vessels spanning much of the sea.

“First thing that they want to do is to identify the fishing rights. And I think that’s important because you have to come up with some kind of discipline or some kind of practice in terms of division of labor or the areas of fishing activities,” said Andrew Yang, secretary-general of the Chinese Council of Advanced Policy Studies think tank in Taiwan.

In a sign of how a fishery deal might work, since 2006 Vietnam and China have jointly patrolled fisheries in the shared Gulf of Tonkin. Last year, the two sides extended the patrol route.

After Philippine President Rodrigo Duterte met his Chinese counterpart in Beijing in October, China stopped turning away Philippine fishing boats from contested waters around Scarborough Shoal west of Luzon Island, news reports said.

But economic deals not formally tied to the maritime dispute can come under fire if relations worsen.

This week, Philippine Foreign Minister Perfecto Yasay, acting as chairman of an ASEAN foreign minister meeting, said he had “grave concern” about China’s moves to militarize artificial islands in the disputed sea.

Chinese foreign ministry spokesman Geng Shuang said he found the comment “baffling and regrettable.” Deals reached during Duterte’s Beijing visit are being put into action, he said, and China has promised to quit construction in the sea.

Oil exploration tricky

Since at least 2013, China and Vietnam have talked about joint oil exploration, and a Sino-Philippine oil discussion began in October.

The U.S. Energy Information Agency estimates there are 11 billion barrels of oil and 190 trillion cubic feet of natural gas under the sea. Brunei, China, Malaysia and Vietnam now do their own prospecting, and the Philippines has taken exploration bids from private companies.

But joint fossil fuel searches lack appeal because the sharing of any discoveries would imply giving up sovereignty of the tract where it was found, said Carl Baker, director of programs at the think tank Pacific Forum CSIS in Honolulu.

Resource-sharing deals work legally if signatories lay aside the sovereignty questions, but populations at home may still suspect their governments are giving in, said Douglas Guilfoyle, associate international law professor at Monash University in Australia.

“They’re harder to pull off in practice than in theory,” Guilfoyle said. “There are practical negotiating issues, but then the other issues of politics, trust and whether your citizens will ultimately support such a thing.”

Changes in a country’s leadership could hurt deal-making, he said, and some countries lack a history of political trust to start. Duterte’s predecessor, for example, became angry enough with China to file suit in the world court of arbitration. Duterte moved to make up with Beijing after taking office in June.

Two-way deals may include how to avoid mishaps at sea, heading off the likes of deadly clashes between Vietnam and China in 1974 and 1988. Separately, China is set to pursue a code of conduct framework this year with the 10-member Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) after years of resisting it.

The association code should be consistent with any bilateral ones, said Herman Kraft, political scientist at University of the Philippines Diliman.

Chinese foreign investment

Without specific deals on how to use the sea, China may instead use its nominal GDP of more than $11 billion, the world’s second largest, to increase trade, investments or development aid to the Southeast Asian maritime claimants, which are eager to grow their own economies.

Beijing’s “21st Century Maritime Silk Road” initiative is set up to allocate money from a $40 billion fund and $100 billion in Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) equity for infrastructure construction in Southeast Asia, a boon to Chinese companies that find the home market too competitive.

In tentative signs of economic largess deals, Vietnam started to see a surge in Chinese tourists last year, while the Philippines expects $24 billion in development aid as well as investments from China following the presidential dialogue in October.

In November, Malaysia and China signed 14 memoranda of understanding on business cooperation. China was set to sell Malaysia four ships for national defense and make 55 billion ringgit ($12.4 billion) in soft loans for a railway line. Malaysia already counted China as its top trading partner and source of direct investment.

It seldom criticizes China openly over its maritime activity, even though both sides claim the same parts of the sea’s Spratly Island chain.

Beijing may ask other countries to remain quiet about China’s land reclamation at sea, increased military presence on some of the islets or coast guard journeys through waters frequented by other parties, analysts say.

“(The Chinese) are investing heavily in providing aid and support and infrastructure,” said Alexander Huang, strategic studies professor at Tamkang University in Taiwan. “They are trying to show on one hand China’s strength in doing so or on the second to dissuade other countries from disputing China over South China Sea.”

Posted by Ukrap on

Брат лідера КНДР був убитий забороненою хімічною зброєю – розслідування

Влада Малайзії заявила, що Кім Чен Нам, брат по батькові лідера КНДР Кім Чен Ина, був убитий нервово-паралітичною речовиною VX, забороненою міжнародною Конвенцією про хімічну зброю.

Малайзійські фахівці виявили сліди VX на обличчі та очах Кім Чен Нама.

За словами слідчих, на 24 лютого запланована дезактивація всього аеропорту, де 13 лютого був убитий Кім Чен Нам. Фахівці прагнуть простежити, як ця хімічна речовина потрапила до Малайзії.

Поліція затримала двох жінок, в’єтнамку та індонезійку, а також чоловіка з КНДР у зв’язку з цією справою. Сім інших північнокорейців, у тому числі дипломат із посольства КНДР, перебувають у розшуку.

Високопосадовці Південної Кореї і США висловили стурбованість тим, що, як вони вважають, північнокорейські агенти вбили Кім Чен Нама, який перебував у неприязних відносинах зі зведеним братом, лідером КНДР. Кім Чен Нам упродовж довгих років жив у вигнанні, переважно в Макао.

Posted by Ukrap on

Лідер сирійської опозиції назвав Іран перешкодою для врегулювання конфлікту

Провідний представник сирійської опозиції на мирних переговорах у Женеві Наср аль-Харірі назвав Іран найбільшою перешкодою для врегулювання конфлікту в Сирії.

Аль-Харірі заявив журналістам 23 лютого, що порушення режиму припинення вогню, укладеного за посередництва Росії і Туреччини, переважно відбуваються з боку підтримуваних Іраном сил, які виступають на боці режиму Башара Асада.

На думку опозиціонера, Москва також частково відповідальна за зрив домовленостей. «Росія не змогла контролювати режим і ополченців, які ведуть боротьбу разом із режимом, вона не змогла контролювати Іран», – твердить аль-Харірі.

Провідний представник сирійської опозиції також звинуватив Іран у розпалюванні міжрелігійної ворожнечі у всьому регіоні Близького Сходу, повторивши в цьому позицію Туреччиною, основного союзника опозиційних груп Сирії.

Аль-Харірі закликав Вашингтон чинити тиск на Іран. «Мають бути регіональні та міжнародні зусилля, щоб покласти край іранському втручанню в регіоні. Це те, що очікується від Сполучених Штатів», – вказав опозиціонер.

Сирійські мирні переговори за посередництва Організації Об’єднаних Націй відновилися 23 лютого в швейцарському місті Женева. Водночас, як заявив представник ООН щодо Сирії Стаффан де Містура, він не очікує якогось «прориву» від цієї зустрічі.

Близько 300 тисяч людей загинули і мільйони вимушено покинули свої домівки з часу початку в 2011 році громадянської війни у Сирії.

Posted by Ukrap on

Боснія просить суд ООН переглянути рішення, за яким Сербія не відповідає за геноцид

Боснія 23 лютого офіційно звернулася до суду ООН у Гаазі із запитом про перегляд рішення 2007 року, згідно з яким Сербія не несе відповідальності за геноцид, вчинений під час війни в 1990-х роках.

Це звернення викликало різку реакцію боснійських сербів і Белграда. Також зі спільною заявою виступили посли великих держав, серед яких Росія та США. У цій заяві міститься заклик до всіх сторін у Боснії продовжувати діалог і уникнути посилення напруженості.

Багато офіційних осіб у Боснії виступали проти таких дій уряду, кажучи, що це може спровокувати нову політичну кризу в етнічно розділеній країні. Боснійські політики з числа етнічних сербів погрожують блокувати роботу федерального парламенту в Сараєві. Це може зупинити реформи, які мають на меті наблизити Боснію до Європейського союзу і забезпечити кредитування Міжнародного валютного фонду.

Боснія і Герцеговина рік тому, в лютому 2016-го, подала офіційну заявку на вступ до Євросоюзу. Ця країна підписала угоду про зближення відносин з Євросоюзом у 2008 році. Але її ратифікували лише у січні 2015 року, після того, як Німеччина і Велика Британія ініціювали розширення економічних зв’язків з цією країною.

Боснія і Герцеговина відстає від своїх балканських сусідів на шляху приєднання до Євросоюзу. Якщо її заявку ЄС і прийме, то їй все одно доведеться долати ще низку труднощів на шляху євроінтеграції.

Багато оглядачів вважають, що Боснія і Герцеговина навряд чи стане членом Євросоюзу до 2025 року.

Posted by Ukrap on

У Білому домі просили ФБР спростувати контакти радників кампанії Трампа з російською розвідкою – ЗМІ

Керівник апарату співробітників Білого дому Райнс Прібес попросив Федеральне бюро розслідувань спростувати повідомлення деяких засобів інформації, що радники виборчої кампанії президента Дональда Трампа мали часті контакти з російськими розвідниками. Про це американські ЗМІ повідомили ввечері 23 лютого.

Інформаційна агенція Associated Press з посиланням на джерела в Білому домі вказала, що Прібес запросив до себе директора ФБР Джеймса Комі та його заступника Ендрю МакКейба після того, як ФБР поінформувала Білий дім, що повідомлення видання New York Times про контакти радників Трампа з Росією містили неточності.

За цими даними, Прібес просив високопосадовців ФБР хоча б поговорити з журналістами, але вони, як повідомляє Associated Press, відхилили прохання і нічого не сказали публічно з цього приводу.

Телекомпанія CNN, яка першою повідомила про прохання Прібеса, вказала, що директор ФБР відхилив цей запит, оскільки ймовірні контакти між росіянами та соратниками Трампа є предметом поточного розслідування. Запит Білого дому щодо цієї справи є незвичайним і потенційно суперечливим через давні обмеження на зв’язки між Білим домом і ФБР щодо незавершених розслідувань.

19 лютого керівник апарату співробітників Білого дому Райнс Прібес спростував контакти радників президента США Дональда Трампа з російською розвідкою під час виборчої кампанії.

Через підозри у розмовах про скасування санкцій проти Москви з послом Росії подав у відставку з посади радника президента з нацбезпеки Майкл Флінн. Білий дім сказав, що Флінн не зробив нічого незаконного, але мав піти у відставку, бо ввів в оману віце-президента Майка Пенса.

Наприкінці січня газета The New York Times повідомила, що розвідувальні та правоохоронні органи США в межах розслідування можливих зв’язків між російськими офіційними особами і щонайменше трьома соратниками обраного президента Дональда Трампа вивчають «перехоплені дані й фінансові операції». Окремі комітети Сенату США також взялися за розслідування таких можливих фактів.

Posted by Worldkrap on

Philippine Leader’s Loudest Critic Arrested on Drug Charges

A Philippine opposition senator and leading critic of President Rodrigo Duterte’s deadly anti-drug crackdown was arrested Friday on drug charges but professed her innocence and vowed she would not be intimidated by a leader she called a “serial killer.”

Sen. Leila de Lima’s arrest came a day after the Regional Trial Court in Muntinlupa city in the Manila metropolis issued the warrant for her arrest along with other officials who have been charged by state prosecutors for allegedly receiving bribes from detained drug lords.

De Lima has denied the charges, which she said were part of an attempt by Duterte to muzzle critics of his crackdown, which has left more than 7,000 drug suspects dead. She questioned why the court suddenly issued the arrest order when it was scheduled Friday to hear her petition to void the three nonbailable charges.

“If they think they can silence me, if they think I will no longer fight for my advocacies, specially on the truth on the daily killings and other intimidations of this Duterte regime, it’s my honor to be jailed for what I’ve been fighting for,” she said before policemen took her into custody at the Senate.

A history opposing Duterte

A police convoy, trailed by media vans, took de Lima to the main police camp, where officers will take her photograph and fingerprints before her detention.

Presidential spokesman Ernesto Abella called de Lima’s arrest “a major step forward in the administration’s anti-drug war.”

When de Lima headed the government’s Commission on Human Rights, she tried unsuccessfully to have Duterte prosecuted when he was mayor of Davao city for allegedly unlawful deaths that occurred during an anti-drug crackdown in the city. No witnesses came forward then to testify against the mayor, human rights officials said.

Duterte expanded the crackdown nationwide after becoming president last June, and de Lima has continued to criticize him after winning a Senate seat last year.

In one of her strongest statements against the president this week, de Lima called Duterte a “sociopathic serial killer” who has not been made to answer for more than 1,000 deaths during his crackdown in Davao city as its mayor and now for the thousands of drug suspects killed in his national fight against illegal drugs.

She urged Duterte’s Cabinet members to declare him unfit to serve as president. Justice Secretary Vitaliano Aguirre II warned that such remarks were seditious, but de Lima replied that Aguirre and Duterte are “the rebels and inciters against a constitutional order that values life and due process above everything else.”

Case may be a ‘wake-up call’

Prosecutors allege that de Lima, while she was justice secretary under former President Benigno Aquino III, received bribes from detained drug lords to finance her senatorial campaign, and they say some of the drug lords would testify against her. The bribes were allegedly solicited by her former driver and lover, who was also charged and arrested Thursday in northern Pangasinan province.

Duterte has lashed out at de Lima with foul language, calling her a sex-crazed immoral woman whose election opened “the portals of the national government … to narco politics.”

De Lima said the case against her might be the “wakeup call” the country needs, referring to the absence of a public outcry in the country over the killings in the anti-drug campaign.

De Lima said people were starting to fight back, citing recent accounts by a former militiaman and a retired police officer who acknowledged their roles as assassins in the Davao deaths and Duterte’s alleged involvement in the killings.

Posted by Ukrap on

«Шахтар» вилетів із Ліги Європи

Донецький футбольний клуб «Шахтар» не зміг вийти до 1/8 фіналу Ліги Європи. Після виїзної перемоги 1:0 гірники в Харкові програли іспанській «Сельті» – 0:2.

Вже в компенсований час гри гості з пенальті відновили рівновагу у протистоянні, а в овертаймі після подачі кутового забили переможний м’яч.

Гірники були останніми представниками України в нинішньому єврокубковому сезоні.

Posted by Worldkrap on

Malaysia: VX Nerve Agent Killed North Korean Kim Jong Nam

The banned chemical weapon VX nerve agent was used to kill Kim Jong Nam, the North Korean ruler’s outcast half brother who was poisoned last week at the airport in Kuala Lumpur, police said Friday. The announcement raised serious questions about public safety in a building that was never decontaminated.

The substance, deadly even in minute amounts, was detected on Kim’s eyes and face, Malaysia’s inspector general of police said in a written statement, citing a preliminary analysis from the country’s Chemistry Department.

“Our preliminary finding of the chemical that caused the death of Kim Chol was VX nerve,” said Inspector-General of Police Khalid Abu Bakar. Kim Chol is the name on the passport found on the victim, but a Malaysian official previously confirmed he is North Korea leader Kim Jong Un’s older half brother.

Khalid said police were still investigating how the lethal agent entered Malaysia.

Questions and diplomatic crisis

The death of Kim Jong Nam, whose daylight assassination in a crowded airport terminal seems straight out of a spy novel, has unleashed a diplomatic crisis that escalates by the day. With each new twist in the case, international speculation has grown that Pyongyang dispatched a hit squad to Malaysia to kill the exiled older sibling of North Korean leader Kim Jong Un.

North Korea has denounced Malaysia’s investigation as full of “holes and contradictions” and accused the authorities here of being in cahoots with Pyongyang’s enemies.

According to Malaysian investigators, two women — one of them Indonesian, the other Vietnamese — coated their hands with chemicals and wiped them on Kim’s face February 13 as he waited for a flight home to Macau, where he lived with his family.

He sought help from airport staff but he fell into convulsions and died on the way to the hospital within two hours of the attack, police said.

 

 

Chemical experts perplexed

The case has perplexed toxicologists, who question how the two women could have walked away unscathed after handling a powerful poison, even if, as Malaysian police say, the women were instructed to wash their hands right after the attack.

Dr. Bruce Goldberger, a leading toxicologist who heads the forensic medicine division at the University of Florida, said even a tiny amount of VX nerve agent, equal to a few grains of salt, is capable of killing. It can be administered through the skin, and there is an antidote that can be administered by injection. U.S. medics and military personnel carried kits with them on the battlefield during the Iraq war in case they were exposed to the chemical weapon.

“It’s a very toxic nerve agent. Very, very toxic,” he said. “I’m intrigued that these two alleged assassins suffered no ill effect from exposure to VX. It is possible that both of these women were given the antidote.”

He said symptoms from VX would generally occur within seconds or minutes and could last for hours starting with confusion, possible drowsiness, headache, nausea, vomiting, runny nose and watery eyes. Prior to death, there would likely be convulsions, seizures, loss of consciousness and paralysis.

Malaysian police previously said the airport was not decontaminated and no one else besides Kim Jong Nam had been sickened. But if VX was used as Malaysian officials assert, it could have contaminated not only the airport but anyplace else Kim had been, including medical facilities and the ambulance he was transported in. The nerve agent, which has the consistency of motor oil, can take days or even weeks to evaporate.

Banned under Chemical Weapon Convention

VX is banned under the Chemical Weapons Convention, which North Korea never signed. The country is believed by outside experts to have the capacity to produce up to 4,500 metric tons of chemical weapons during a typical year, which it could increase to 12,000 tons per year during a period of crisis. Its current inventory has been estimated at 2,500 to 5,000 tons.

Joseph Bermudez, a well-known North Korea analyst, wrote an article for the respected 38 North website in 2013 that said the North is capable of not only employing “significant quantities and varieties of chemical weapons” across the Korean Peninsula but also using those weapons worldwide “using unconventional methods of delivery.”

He also said there is a “growing body of evidence” indicating the North has shared chemical weapons capabilities with Syria, Iran and others.

Malaysia has three people in custody in connection with Kim Jong Nam’s death, including the two suspected attackers. Authorities are also seeking several other people, including the second secretary of North Korea’s embassy in Kuala Lumpur and an employee of North Korea’s state-owned airline, Air Koryo.

The case has marked a serious turnaround in relations between Malaysia and North Korea. While Malaysia isn’t one of Pyongyang’s key diplomatic partners, it is one of the few places in the world where North Koreans can travel without a visa. As a result, for years, it’s been a quiet destination for Northerners looking for jobs, schools and business deals. 

Posted by Worldkrap on

Young Afghan Photographer’s Work Highlights Plight of Children, Women

At 21, Shagofa Alikozay is a bright woman who isn’t far removed from childhood in Afghanistan, which she illustrates with her photos, sketches and poetry.

Her goal is to bring to light the challenges, problems and miseries of living in one of the world’s poorest countries, a place riven by war and religious extremism, where going to school can take a back seat to earning money and where women struggle for equality.

And now, hoping to foster change, she’s shining the light brightly, with one of her photos winning a national award and being displayed in Smithsonian museum in Washington, D.C.

The photo, of an 8-year-old boy named Pardes, was taken during a break in his work washing cars on the streets of Kabul. It is on display at the Smithsonian’s Turquoise Mountain exhibit, showing the youthful exuberance that even the drudgery of Pardes’ job can’t diminish.

“Kids are the future of Afghanistan, and that is why most of my work is focused on them,” Alikozay, who is from Afghanistan’s southern Kandahar province, told VOA. “I do all this to bring a positive change in the lives of these kids.”

The photo simultaneously tells the story of the past, the present and the unknown future for the country. The cars in the background belonged to two former kings of Afghanistan, Amanullah Khan and Mohammed Zahir Shah.

Pardes, who accompanied Alikozay to the Smithsonian exhibit, hopes his flash of fame can help improve his life.

“I want to go to school and become a police officer,” he said. “I also want to do photography.”

Alikozay also is an accomplished sketch artist, has written several books, and has a blog where she publishes her own poetry and articles about Afghan kids and women. One of her poems won a BlogHer “Voices of the Year” award.

“I want back my happy homeland, my smiling faces. I want God to erase all this violence, these screaming mothers, this sky of smoke,” the poem says. “I have speech for those who would silence speech. My heart burns to explain these problems, this terror, with honesty.”